АЮРВЕДА І МІОМА МАТКИ

Тема сьогоднішньої публікації стосується жіночого здоров'я. Йтиметься про дуже поширеному дисбалансі, особливо у жінок середнього періоду життя. Поговоримо про міому матки з позиції аюрведи.
АЮРВЕДА І МІОМА МАТКИ
Світова медична статистика вказує на поширеність міоми матки, яка охоплює 25-30% всіх захворювань репродуктивної системи жінок. Міоми вражають мільйони жінок у всьому світі і в понад 60% випадків зустрічаються у жінок у віці 35-45 років. Поширеність варіюється в залежності і від етнічної приналежності: жінки африканського походження мають в 3-9 разів вищий ризик, ніж жінки європеоїдної раси. Це дані на грудень 2020 року.
Сучасна медицина розглядає міому матки, а також фіброміому і лейоміому матки, як доброякісне утворення, що виникає в м'язовій оболонці матки (міометрій). Міома матки є найпоширенішою доброякісною пухлиною у жінок, і багато хто з них піддаються гістеректомії (видалення матки) або консервативному лікуванню для купірування симптомів. Також сучасна гінекологія розглядає міому, як реакцію організму на заподіяні матці «пошкодження»: ендометріоз, оперативні втручання, штучне переривання вагітності, діагностичне вишкрібання, аборти, гормональні дисбаланси та ін., що з позиції аюрведи невірно. Вказується, що міома формується в результаті активного поділу клітин м'язової оболонки матки, яке стимулюється естрогенами. Разом з тим констатується, що виявлення нормального балансу прогестерону і естрогенів не є гарантією відсутності міоми. Відзначається, що найбільш висока ймовірність розвитку міоми в періоди зниження імунної відповіді, на тлі запальних дисбалансів статевої сфери і під час вагітності.
Тепер же розглянемо міому матки з позиції аюрведи. На самому початку слід зазначити, що міома матки, як і всі інші захворювання репродуктивної системи жінки, розглядається ка наслідок дисбалансу трідоші: вати, Пітти і капхи.
Міома-це перш за все структурна зміна матки, а отже – це дисбаланс капха-доші, який не може виникнути без початкового залучення в патологічний процес вата - і Пітта-дош. Сама ж м'язова тканина - це тканина, яка контролюється капхою.
Згідно з аюрведою, міома матки розглядається як "granthi" або буквально кіста або кістозний набряк, і відноситься до» garbhashyagta «(внутрішньоматкової)» granthi", що дає інкапсульований зростання. Симптоми міоми подібні до стану "pradara", яке являє собою рясні не контрольовані менструальні виділення (менорагії) і аномальні маткові кровотечі (метрорагії).
Концепція "granthi" була дана основоположником ведичної хірургії Сушрутою. І кіста, і міома утворюються через накопичення капха-доші, а також порушень в вата - і Пітта-дошах, що призводить до блокування шрот (каналів циркуляції) в репродуктивних органах, а саме в Мамаса ваха шроті, Шукра ваха шроті і Артава ваха шроті. Ці шроти включають тканини, вміст каналів циркуляції матки, яєчників і маткових труб, а також каналів, які виконують менструальну і дітородну функції жінки.
Якщо накопичення капха-доші стає неконтрольованим, то очищення репродуктивних тканин утруднюється і стає неефективним. Не виведена ама (шлаки) можуть мігрувати в усі частини репродуктивної системи і за її межі. Всі циркуляторні процеси і виведення відпрацьованих тканин і ами управляється вата-дошей. У той час як сама менструальна кров, метаболічні процеси, гормональна функція, терморегуляція і pH крові управляється Пітта-дошей. Капха управляє структурою, впливає на властивості слизової оболонки, такі як її товщина, маслянистість і в'язкість, захищаючи всі тканини.
Домінування капха-доші в розвитку і формуванні цього дисбалансу пояснює те, що міома виражається і протікає менш болісно, і має тенденцію до поступового і наполегливого збільшення матки в розмірах. Біль і менструальні менорагії посилюються тоді, коли вони супроводжуються впливом вата-доши. Виникає при цьому порушення Пітта-доші призводить до важких крововтрат.
Вплив сучасних реалій: напружений способу життя, не дотримання режиму і недолік вправ, а також споживання нездорової їжі призводить до втрати активності травного вогню, неповного перетравлення їжі і утворення ами (шлаків). Це в свою чергу, порушує доши, перш за все Вату і капху. З'єднуючись з амой, вони починають рухатися по системі в незбалансованому стані, осідаючи в різних тканинах, таких як раса дхату (первоткань), ракта дхату (кров), мамса дхату (м'язова тканина), шукра дхату (репродуктивна тканина). Як результат, виникають багато гінекологічні проблеми.
Слід особливо зазначити причини, порушують доши і на рівні тіла, і на рівні розуму, травний вогонь і освіта амы: стрес, відсутність відчуття своєї жіночої природи, незахищеність і незадоволеність жінки, перевтома, денний сон і нічне неспання, а в їжі – «оброблена» їжа, особливо червоне м'ясо, особливо консервоване і приготоване на відкритому вогні, несумісна їжа, їжа тривалого зберігання і швидкого приготування. Ще Бхава Мірша-талановитий вайдья і педагог, автор праці "бхава пракаша", що жив в 16 столітті в Бенаресі так говорив про жіноче здоров'я: «є три стовпи жіночого здоров'я: хороша їжа, достатній своєчасний сон і реалізована сексуальність. Все це приносить жінці здоров'я, щастя і міцний імунітет».
Міома матки-одна з основних проблем для жінок репродуктивного віку. Хоча міома матки не є злоякісною, вона проявляє широкий спектр симптомів, таких як дисменорея, менорагія, метрорагія, болі в попереку і ін.Це значно погіршує загальний стан здоров'я і якість життя жінок, включаючи виражені дисбаланси психіки і розуму. Сучасні методи лікування включають гормональну терапію, гістеректомію, міомектомію та емболізацію маткової артерії. Внутрішня неприйнятність і опір до таких підходів в лікуванні, небажання проходити тривалу гормональну терапію, страх хірургічного втручання призводить все більше і більше пацієнтів в аюрведу.
Коли сучасна гінекологія пояснює виникнення і формування міоми матки в результаті вже наявних дисбалансів репродуктивної системи, то це невірно з позиції аюрведи і не витримує ніякої критики. Наведу вам простий приклад, який допоможе вам це зрозуміти. Це маленький, але показовий розповідь.
«До вас в гості прийшла подруга. Насолодившись чаєм і тістечками, обговоривши всі новини та особисті плани, ваша подруга раптом помітила, що у вашого улюбленого квітки засохли два листка. Ви, не вагаючись ні хвилини, відразу ж намагаєтеся пояснити те, що трапилося. Взявшись за один засохлий листок, ви говорите: "цей листок (перший) засох тому, що... швидко перекладаєте свою руку на інший листок... тому, що цей листок (другий) засох!"Прочитайте уважно! Очевидно, що тут щось не так. І так само очевидно, що Ви так ніколи не станете пояснювати. Не знаючи ніякої аюрведи, не розбираючись особливо в квітникарстві, Напевно ви скажете, що вони обидва засохли тому, що засох корінь квітки!
Корінь-це причина квітки, а стебло, листя, квіти і плоди – це наслідок кореня, тобто причини. Не було б кореня, не було б і всього іншого. Перенесіть цей приклад на пояснення причин міоми сучасною медициною. Пояснення вашого гінеколога, що міома матки виникла через те, що у вас ендометріоз або гормональний дисбаланс, це все одно що сказати, що «перший листок засох тому, що другий засох». Ні, звичайно, ні! В даному випадку і міома, і ендометріоз, і гормональний дисбаланс – це три листочка, що ростуть з одного кореня. Це три порушення жіночого здоров'я, що мають одну причину, або один корінь – дисбаланс трідоші: для міоми – це більше капха, для ендометріозу – це більше вата, для гормонального розладу – це більше Пітта. Поливайте корінь вашої квітки і насолоджуйтеся його квітами. Направте зусилля на баланс і підтримуйте своє здоров'я!
Підхід до лікування спрямований на баланс співвідношення вати, Пітти і капхи, зменшення розміру міоми за допомогою гарячих, гострих і легких якостей аюрведичних трав, а також усунення симптомів хвороби. Для цього потрібно використовувати не медикаментозні методи балансу через всі аспекти життя. Звичайно ж з використанням аюрведичних препаратів і процедур.
В аюрведичної терапії знайшли широке застосування такі трави: Шатаварі, Ашока, Лодра, Канчнар, Гуггул та інші. А також аюрведичні традиційні препарати:
• Чурны (порошки) – Пушьянуга чурна, Шатавари чурна, Чопчиньяди чурна, Трифала чурна;
• Кашаї і кватхи (відвари) – Саптасара кашая, Сукумара кашая, Мусаликхадиради кватха, Варунади кватха;
• Гуггулы – Канчнар гуггул, Кайшора гуггул, Трифала гуггул;
* Арішти і Асави (трав'яні вина) – Ашокарішта, Лодрасава, Дашамуларішта;
А також-Чандрапрабха ваті, Шіладжіт, Болбадх рас і сучасні аюрведичні формули Рестон, Феміфорте, М2ТОН, Лейкомап і ін.
Дана публікація не ставить за мету дати повні рекомендації по лікуванню цієї недуги. Кожна жінка індивідуальна, кожна ситуація індивідуальна. Звертайтеся за допомогою до фахівців аюрведи. Добре було б, щоб ці знання застосовували не тільки пацієнти, а й лікарі. Їх лікарський досвід від цього Тільки б став ефективніше, а практика ще більш успішною.
Бажаю всім здоров'я! Будь ласка, поділіться цією важливою інформацією зі своїми друзями та близькими! Слідкуйте за подальшими публікаціями!
Ваш аюрведичний лікар Авраменко Юрій Михайлович
Особиста консультація або онлайн